Huber Heat Transfer Fluid P20.275.50, 10 Liter
Huber Heat Transfer Fluid for Huber Chillers & Heaters
M = Minus // eg. M40 = -40c / M60 = -60c
P = Positive // eg P20 = +20c
DW-Therm is a proprietary heat transfer fluid that is for the Unistat 8xx & 9xx systems
Heat transfer fluid P20.275.50
Temperature range for:
  • open/closed systems: 20°C - 275°C
  • Material: silicon oil
  • Colour: colourless, clear
  • Viscosity at 25°C: 50 mm²/s
  • Can: 5 & 10 Liter
Heat transfer fluid M20.195/235.20
Temperature range for:
  • open/closed systems: -20°C - 195°C
  • Unistats (only closed): -20°C - 235°C
  • Material: silicon oil
  • Colour: colourless, clear
  • Viscosity at 25°C: 20 mm²/s
  • Can: 5 & 10 Liter
Heat transfer fluid M40.165/220.10
  • open/closed systems: -40°C - 165°C
  • Unistats (only closed): -40°C - 220°C
  • Viscosity at 25°C: 10 mm²/s
Valid only for Unistats
  • open/closed systems: -60°C - 115°C
  • Unistats (only closed): -60°C - 200°C
  • Viscosity at 25°C: 5 mm²/s
Valid only for Unistats
  • open/closed systems: -80°C - 100°C
  • Unistats (only closed): -80°C - 250°C
  • Viscosity at 25°C: 7 mm²/s
Heat transfer fluid DW-Therm HT P20.340.32
    • closed systems: 20°C1 - 70°C
    • closed systems (with Inertgas): 20°C - 340°C
    • Colour: orange, clear
    • Viscosity at 25°C: 32 mm²/s
Heat transfer fluid MEG
    • Temperature range depends on mixing ratio
    • Material: Monoethylenglycol, concentrate
    • Mixing ratio: 50% MEG / 50% water
    • Colour: light yellow, clear
    • Viscosity at 25°C: approx. 2 mm²/s
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
P = Positive // eg P20 = +20c
Heat transfer fluid P20.275.50
  • Viscosity at 25°C: 50 mm²/s
  • Viscosity at 25°C: 20 mm²/s
  • Viscosity at 25°C: 10 mm²/s
  • Viscosity at 25°C: 5 mm²/s
  • Viscosity at 25°C: 7 mm²/s
    • closed systems: 20°C1 - 70°C
    • Colour: orange, clear
    • Viscosity at 25°C: 32 mm²/s
Heat transfer fluid MEG
    • Colour: light yellow, clear
You may also like
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
Triminator Pollen Kit For XL Dry Trimmer, 750g
Thumbnail 1Thumbnail 2
GreenBroz Alchemist 420 Dry Sifter Commercial Tumbler/Trichome Extractor
-70%
Triminator Pollen Kit For Mini Dry Trimmer, 250g
Triminator Pollen Kit for Dry Trimmer, 500g
GreenBroz Alchemist 215 Dry Sifter Table Top Tumbler/Pollen Extractor
Thumbnail 1
Bubble Magic Small Rosin Bag, 45 Micron - Pack of 10
Thumbnail 1
Triminator 5" x 6.5" Rosin Bags, 72u - 10 Pack
Triminator Long Skinny 9" x 2.5" Rosin Bags, 72u -10 Pack
-70%
Triminator Small 5.25" x 2.5" Rosin Bags, 72u - 10 Pack
Triminator 5" x 6.5" Rosin Bags, 36u - 10 Pack
Triminator Small 5.25" x 2.5" Rosin Bags, 36u - 10 Pack
-70%
Bubble Magic 12"x12" Extraction Mesh Screen, 150 Micron - Pack of 10