Mars Hydro FC-E1000W CO2 Plus 1000 Watt LED Grow Light
The FC-E1000W is our most powerful grow light to date
  • Wattage - 900W±5%@120V; 1000W±5%@240V
  • Veg Coverage - 5x5 ft
  • Flower Coverage - 4x4 ft
Features & Benefits of the FC-E1000W LED Grow Light
  • Uniform PPFD
  • High Rate of Return
  • Movable Light Bars
  • Daisy Chain Dimming Feature
High Intensity 1000W LED Grow Light
Featuring US-based high-quality BridgeLux diodes and a special diode layout that allows a more even distribution, the FC-E1000W promises an efficiency of up to 2.8 µmol/j, over 1,000 μmol/m²/s PPFD in its transformed form and up to 2,000 μmol/m²/s PPFD in its general form. This is a super powerful 1000W grow light for both specialized and professional indoor growing, promoting more productive cultivation for a variety of plants.
Scalable Flexibility & Customization
Versatile Commercial Grow Lights
FC-E1000W 4x6 Commerical Grow
Safety Certified By Worldwide Institutions
Specifications for the FC-E1000W LED Grow Light
Core Coverage 4'x4'
Max Coverage 5'x5'
PAR 2.8 μmol/J
PPF 2766 μmol/s
Chip Brand BridgeLux
Spectrum 660-665nm 2800-3000K 4800-5000K
Voltage AC120-277V
Amps 8.31A@120V 3.93A@240V 3.29A@277V
BTU 3411
Certificate ETL,CE,UKCA,RoHS, DLC,IP65
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years
Dimensions 67.3" x 45.3" x 3.81" (4'x6')
45.7" x 45.3" x 31.18 (4'x4')
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Veg Coverage - 5x5 ft
  • Flower Coverage - 4x4 ft
  • Uniform PPFD
  • High Rate of Return
  • Movable Light Bars
  • Daisy Chain Dimming Feature
FC-E1000W 4x6 Commerical Grow
Core Coverage 4'x4'
Max Coverage 5'x5'
PAR 2.8 μmol/J
PPF 2766 μmol/s
Chip Brand BridgeLux
Voltage AC120-277V
BTU 3411
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years
45.7" x 45.3" x 31.18 (4'x4')
You may also like
Thumbnail 1Thumbnail 2
Photontek XT 1000 Watt CO2 Pro LED Grow Light
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
FloraFlex 6-Bar 1200 Watt LED Grow Light
-70%
Dimlux Xtreme Series 1000 Watt LED Grow Light Fixture
-70%
Photontek X 1000 Watt PRO LED Grow Light
Black Dog PhytoMAX-4 16SP 1000 Watt LED Grow Light
-70%
Iluminar Hypermol 1000 Watt LED Grow Light
Iluminar iLogic MS Plus 1050 Watt LED Grow Light
-70%
FlexStar Nova 1200 Watt R5W LED Grow Light
-70%
Iluminar iLogic FS Plus 1030 Watt LED Grow Light
-70%
Horticulture Lighting Group HLG Scorpion Ultima Diablo 1500 Watt LED Grow Light
Mars Hydro Smart FC1000W-EVO Samsung LM301H CO2 1000 Watt LED Grow Light
-70%