Mars Hydro Smart FC1200W-EVO Samsung LM301H CO2 1200 Watt LED Grow Light
FC Series LED Grow Lights with Samsung LM301H EVO Diodes
The FC 1200W is a 1200-watt smart LED grow light installed with Samsung LM301H EVO chips and APP remote control, built for high PPFD cultivation (such as highly concentrated CO2 grows). It provides the most powerful lighting energy with a whopping PPF of 3451 umol/s and an average PPFD of 1,900 μmol/m²/s.
  • Wattage - 1200W±5%@AC220-270V, 1200W Minus 1-30% @AC120V
  • Veg Coverage - 4x6 ft
  • Flower Coverage - 5x7 ft
Features & Benefits of the FC1200W LED Grow Light
  • Uniform PPFD
  • Fast Heat Dissipation
  • Efficient Samsung LM301H EVO Chips
  • Daisy Chain Dimming Feature
Powered By Samsung LM301H EVO Diodes
The Mars Hydro FC 1200W 1200W LED Grow Light is built with high-performance Samsung LM301H EVO chips for scientifically precise light and quality-assured longevity, resulting in a high efficiency of 2.9 μmol/j in PPE, a high PPF of 3451 μmol/S, and a long-lasting color rendering capability that provides sufficient and consistent light energy to indoor plants.
Potent 5x5 Flowering Light
In its general form, the FC 1200W has 10 light bars arranged on 2 support bars to provide excellent and powerful energy (1,500~1,900 μmol/m²/s PPFD) for a 5x5 ft area, ideal for cultivation during the blooming period or for cultivation supplemented by highly-concentrated CO2.
Professional Full Spectrum Lighting
The full spectrum of the FC 1200W is enhanced in the blue and red light bands. Blue light stimulates plant growth and promotes the accumulation of phytochemicals. Rich red light improves plant maturation and flower quality.
Full-Spectrum Lighting & Diode Information
Smart & Remote Light Control
The FC 1200W is a smart LED that can be remotely controlled with your smartphone using the Mars Hydro APP. It allows remote control, timer, and automatic dimming with precise time settings to help you configure the LED to better fit your lighting schedule.
Heat Management Designs
Specifications for the FC1200W LED Grow Light
Core Coverage 4'x6'
Max Coverage 5'x7'
PAR 2.9 μmol/J
PPF 3451 μmol/s
Chip Brand Samsung LM301H EVO
Spectrum 660-665nm,2800-3000K,4800-5000K
Voltage AC120-277V
Amps 6.63A@A20V 3.26A@240V 2.84A@277V
BTU 4094
Certificate UKCA,RoHS, ETL,CE
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years
Dimensions 66" x 45" x 3.8"
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Veg Coverage - 4x6 ft
  • Flower Coverage - 5x7 ft
  • Uniform PPFD
  • Fast Heat Dissipation
  • Daisy Chain Dimming Feature
Potent 5x5 Flowering Light
Smart & Remote Light Control
Heat Management Designs
Core Coverage 4'x6'
Max Coverage 5'x7'
PAR 2.9 μmol/J
PPF 3451 μmol/s
Chip Brand Samsung LM301H EVO
Voltage AC120-277V
BTU 4094
Certificate UKCA,RoHS, ETL,CE
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years
Dimensions 66" x 45" x 3.8"