Mars Hydro Smart FC1500-EVO Samsung LM301H 150 Watt LED Grow Light
  • Wattage - 150w
  • Personal Cultivation Coverage - 2.3x2.3 ft
Features & Benefits of the FC1500 LED Grow Light
  • Uniform PPFD
  • Fast Heat Dissipation
  • Efficient Samsung LM301H EVO Chips
  • Daisy Chain Dimming Feature
Professional Samsung LED Grow Light
FC6500 LED Grow Light over plants
Exclusive Recipe of Full Spectrum Light
Fast Heat Dissipation Avoid Hot Spot
Smart LED Grow Light In Smart Grow System
Mars Hydro Remote Control On The Cellphone
Plan Your Grow Light and It Runs Automatically
Over The Air Daisy-Chaining & Group Division
Specifications for the FC 1500 LED Grow Light
Wattage 150W±5%
Core Coverage 2'x2'
Max Coverage 2.5'x2.5'
PAR 2.85 μmol/j
PPF 427.5 μmol/s
Chip Brand Samsung LM301H EVO
Spectrum 650-665nm 2800-3000K 4800-5000K
Voltage AC120-277V
Amps 1.27A@120V 0.634A@240V 0.56A@277V
BTU 512
Certificate ETL,CE,UKCA,RoHS
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years
Dimensions 16.4" x 15.7" x 2.8"
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Wattage - 150w
  • Uniform PPFD
  • Fast Heat Dissipation
  • Daisy Chain Dimming Feature
Wattage 150W±5%
Core Coverage 2'x2'
Max Coverage 2.5'x2.5'
PAR 2.85 μmol/j
PPF 427.5 μmol/s
Chip Brand Samsung LM301H EVO
Voltage AC120-277V
BTU 512
Certificate ETL,CE,UKCA,RoHS
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years