Mars Hydro Smart FC3000-EVO Samsung LM301H 300 Watt LED Grow Light
  • Wattage - 300w
  • Personal Cultivation Coverage - 3x3 ft
  • Commercial Cultivation Coverage - 2.5x2.5 ft
Features & Benefits of the FC-3000 LED Grow Light
  • Uniform PPFD
  • Fast Heat Dissipation
  • Efficient Samsung LM301H EVO Chips
  • Daisy Chain Dimming Feature
Professional Samsung LED Grow Light
Exclusive Recipe of Full Spectrum Light
Fast Heat Dissipation Avoid Hot Spot
Smart LED Grow Light In Smart Grow System
Mars Hydro App Controls
Plan Your Grow Light and It Runs Automatically
Over The Air Daisy-Chaining & Group Division
Specifications for the FC3000 LED Grow Light
Wattage 300W±5%
Core Coverage 2.5'x2.5'
Max Coverage 3'x3'
PAR 2.85 μmol/J
PPF 854 μmol/s
Chip Brand Samsung LM301H EVO
Spectrum 660-665nm 2800-3000K 4800-5000K
Voltage AC120-277V
Amps 2.45A@120V 1.23A@240V 1.07A@277V
BTU 1023
Certificate ETL,CE,UKCA,RoHS, DLC,IP65
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years
Dimensions 22.8" x 20.4" x 3.2"
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Wattage - 300w
  • Uniform PPFD
  • Fast Heat Dissipation
  • Daisy Chain Dimming Feature
Mars Hydro App Controls
Wattage 300W±5%
Core Coverage 2.5'x2.5'
Max Coverage 3'x3'
PAR 2.85 μmol/J
PPF 854 μmol/s
Chip Brand Samsung LM301H EVO
Voltage AC120-277V
BTU 1023
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years