Mars Hydro Smart FC4800-EVO Samsung LM301H 480 Watt LED Grow Light
FC4800 Is For Indoor Horticulture growers, from professional cultivators to hobbyists.
  • Wattage - 480w
  • Personal Cultivation Coverage - 4x4 ft
  • Commercial Cultivation Coverage - 3x3 ft
For Indoor Horticulture growers, from professional cultivators to hobbyists.
Features & Benefits of the FC LED Grow Light
  • Uniform PPFD
  • Fast Heat Dissipation
  • Efficient Samsung LM301H EVO Chips
  • Daisy Chain Dimming Feature
Professional Samsung LED Grow Light
Exclusive Recipe of Full Spectrum Light
Fast Heat Dissipation Avoid Hot Spot
Smart LED Grow Light In Smart Grow System
Plan Your Grow Light and It Runs Automatically
Over The Air Daisy-Chaining & Group Division
Mars Hydro FC4800 in a grow tent
Specifications for the FC4800 LED Grow Light
Wattage 480W±5%
Core Coverage 3'x3'
Max Coverage 4'x4'
PAR 2.85 μmol/J
PPF 1366 μmol/s
Chip Brand Samsung LM301H EVO
Spectrum 650-665nm 2800-3000K 4800-5000K
Voltage AC120-277V
Amps 3.99A@120V 2.02A@240V 1.78A@277V
BTU 1636.8
Certificate ETL,CE,UKCA,RoHS, DLC,IP65
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years
Dimensions 32.6" x 32.2" x 3.6"
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Wattage - 480w
  • Uniform PPFD
  • Fast Heat Dissipation
  • Daisy Chain Dimming Feature
Wattage 480W±5%
Core Coverage 3'x3'
Max Coverage 4'x4'
PAR 2.85 μmol/J
PPF 1366 μmol/s
Chip Brand Samsung LM301H EVO
Voltage AC120-277V
BTU 1636.8
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years