Mars Hydro Smart FC8000-EVO Samsung LM301H 800 Watt LED Grow Light
FC Series LED Grow Lights with Samsung LM301H EVO Diodes
  • Wattage - 800w
  • Personal Cultivation Coverage - 5x5 ft
  • Commercial Cultivation Coverage - 4x4 ft
Features & Benefits of the FC8000 LED Grow Light
  • Uniform PPFD
  • Fast Heat Dissipation
  • Efficient Samsung LM301H EVO Chips
  • Daisy Chain Dimming Feature
Professional Samsung LED Grow Light
FC8000 LED Grow Light in rack
Exclusive Recipe of Full Spectrum Light
Fast Heat Dissipation Avoid Hot Spot
Smart LED Grow Light In Smart Grow System
Plan Your Grow Light and It Runs Automatically
Over The Air Daisy-Chaining & Group Division
Specifications for the FC8000 LED Grow Light
Wattage 800W±5
Core Coverage 4'x4'
Max Coverage 5'x5'
PAR 2.9 μmol/J
PPF 2309 μmol/s
Chip Brand Samsung LM301H EVO
Spectrum 660-665nm,2800-3000K,4800-5000K
Voltage AC120-277V
Amps 6.63A@120V 3.26A@240V 2.84A@277V
BTU 2728
Certificate UKCA,CE,RoHS, ETL, IP65
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years
Dimensions 45.3" x 45.3"x 2.9"
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Wattage - 800w
  • Uniform PPFD
  • Fast Heat Dissipation
  • Daisy Chain Dimming Feature
FC8000 LED Grow Light in rack
Wattage 800W±5
Core Coverage 4'x4'
Max Coverage 5'x5'
PAR 2.9 μmol/J
PPF 2309 μmol/s
Chip Brand Samsung LM301H EVO
Voltage AC120-277V
BTU 2728
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years
Dimensions 45.3" x 45.3"x 2.9"
You may also like
Thumbnail 1Thumbnail 2
Mars Hydro FC-E8000 800 Watt LED Grow Light
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
California Lightworks SolarSystem SS1100 800 Watt Full Spectrum LED Grow Light
-70%
PHOTOBIO CX 2125 850 Watt S4 Full Spectrum LED Grow Light
Gavita Pro RS 2400e 800 Watt LED Grow Light
-70%
PHOTOBIO TX2 800 Watt LED Grow Light
-70%
FlexStar Nova 800 Watt R5W LED Grow Light
-70%
Growers Choice TSL-800 LED Grow Light
-70%
FlexStar PRO 800 Watt LED Grow Light
Mammoth Lighting Mint White 8 Bar 880 Watt LED Grow Light
-70%