Netafim Wide Range Pressure Regulator, 1" FPT Inlet x FPT Outlet, 50 PSI (WRPR1-50PSI)
Wide Range Pressure Regulator
The Netafim Wide Range Pressure Regulator is the only 1" regulator in the industry that is rated from 0.5 to 30 GPM. High strength ABS construction and stainless steel springs provide long-life and can be used in a variety of applications while the rolling diaphragm and sealed regulating chamber provide consistent, high-quality performance in any irrigation system. Operating inlet pressure range: 30 to 150 PSI.
Converts High Inlet Pressure to Desired Outlet Pressure
  • Wide Flow Range = Simplicity: The only 1” regulator in the industry rated from 0.5 to 30 GPM, providing simplicity for contractors, architects, and distributors.
Product Advantages
  • Sealed Regulating Module:Available on 3/4″ high flow and 1 1/2″ pressure regulators.
Applications
  • All irrigation systems
Specifications
  • 3/4″ low flow model: 0.25 to 4.4 GPM
  • 3/4″ high flow model: 4.5 to 17.6 GPM
  • 1 1/2″ model: 11 to 35 GPM
  • Other models available up to 175 GPM
  • Maximum operating pressure: 145 psi
Product Information
Shipping & Returns
Description
Wide Range Pressure Regulator
Product Advantages
Applications
  • All irrigation systems
Specifications
  • 1 1/2″ model: 11 to 35 GPM