Netafim WST Water Meter, 3 Inch, 10 Pulse/Gallon (36WST3RG10)
WST Series Water Meters
PRODUCT ADVANTAGES
  • Transmission gears are located in a sealed, dry compartment which has no contact with the water.
  • Registers are stainless steel encapsulated and guaranteed not to accumulate moisture or fog.
  • 3" to 8" Water Meters have built-in straightening vanes which reduce the length of straight pipe required before and after the meter.
  • Wide selection of register options.
APPLICATIONS
  • For main supply lines in agriculture applications
SPECIFICATIONS
  • Sizes: 3", 4", 6", 8", 10" and 12"
  • Maximum Working Pressure: 230 psi
  • Maximum Liquid Temperature: 140° F
  • Body Material: Cast Iron with Polyester Coating
  • Connections: Flange
  • Register Options: Reed Switch, Photo Diode or ER Digital
  • 3", 4", 6" and 8" Reed Switch Register Pulse Outputs: 10 , 32.6 or 100
  • 10" and 12" Reed Switch Register Pulse Outputs: 100 or 325.9
  • 3", 4", 6" and 8" Photo Diode Register Pulse Outputs: 0.1172, 0.1097, 0.2027 or 0.378
  • 10" and 12" Photo Diode Register Pulse Outputs: 4.505 or 6.73
  • All Sizes ER Digital Register Pulse Outputs:
    Gallons - .1, 1, 10, 100, 1000
    Acre Feet - .0001, .001, .01, .1
  • 3", 4", 6" and 8" Straight Pipe Installation Requirement:
    5 x D* upstream and 2 x D downstream
  • 8" and 10" Straight Pipe Installation Requirement:
    10 x D upstream and 5 x D downstream
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
WST Series Water Meters
PRODUCT ADVANTAGES
APPLICATIONS
SPECIFICATIONS
  • Connections: Flange
    Gallons - .1, 1, 10, 100, 1000