Rosineer Mighty-10 10-Ton Hydraulic Rosin Press
Available With Optional Accessory Bundle:
  • 2" x 4.5" pre-press mold
  • 3" x 5" various mesh size filter bags (20 bags total)
  • 10" x 7" pre-cut parchment paper sheets
  • Cleaning tool box kit
  • Four press magnet pins.
Specifications
  • Maximum pressure: 10 Ton
  • Heating plate size: 3" x 6" / 75 x 150 mm
  • Clearance between plates: 1.6" / 40 mm
  • Temperature range: Up to 302 °F / 150 °C
  • Timer: up to 300 seconds
  • Power: 600 W
  • Current: 5.5 A / 2.8 A
  • Voltage: 110V / 220V
  • Net Weight: 47.3 lb / 21.5 kg
  • Dimensions: 15 x 9.4 x 18.5 inch / 38.3 x 24 x 47.2 cm
  • Gross Weight: 63.8 lb / 29 kg
  • Package Dimensions: 17.9 x 12.6 x 21.7 in / 45 x 32 x 55 cm
  • Limited Warranty: 2-Year
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 2" x 4.5" pre-press mold
  • Cleaning tool box kit
  • Four press magnet pins.
Specifications
  • Maximum pressure: 10 Ton
  • Timer: up to 300 seconds
  • Power: 600 W
  • Current: 5.5 A / 2.8 A
  • Voltage: 110V / 220V