Rosineer Mighty-10 10 Ton Hydraulic Rosin Press With Accessory Bundle
Available With Optional Accessory Bundle:
  • 2" x 4.5" pre-press mold
  • 3" x 5" various mesh size filter bags (20 bags total)
  • 10" x 7" pre-cut parchment paper sheets
  • Cleaning tool box kit
  • Four press magnet pins.
Specifications
  • Maximum pressure: 10 Ton
  • Heating plate size: 3" x 6" / 75 x 150 mm
  • Clearance between plates: 1.6" / 40 mm
  • Temperature range: Up to 302 °F / 150 °C
  • Timer: up to 300 seconds
  • Power: 600 W
  • Current: 5.5 A / 2.8 A
  • Voltage: 110V / 220V
  • Net Weight: 47.3 lb / 21.5 kg
  • Dimensions: 15 x 9.4 x 18.5 inch / 38.3 x 24 x 47.2 cm
  • Gross Weight: 63.8 lb / 29 kg
  • Package Dimensions: 17.9 x 12.6 x 21.7 in / 45 x 32 x 55 cm
  • Limited Warranty: 2-Year
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 2" x 4.5" pre-press mold
  • Cleaning tool box kit
  • Four press magnet pins.
Specifications
  • Maximum pressure: 10 Ton
  • Timer: up to 300 seconds
  • Power: 600 W
  • Current: 5.5 A / 2.8 A
  • Voltage: 110V / 220V
  • Limited Warranty: 2-Year
You may also like
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
Triminator Pollen Kit For XL Dry Trimmer, 750g
Thumbnail 1Thumbnail 2
GreenBroz Alchemist 420 Dry Sifter Commercial Tumbler/Trichome Extractor
-70%
Triminator Pollen Kit For Mini Dry Trimmer, 250g
Triminator Pollen Kit for Dry Trimmer, 500g
GreenBroz Alchemist 215 Dry Sifter Table Top Tumbler/Pollen Extractor
Thumbnail 1
Bubble Magic Small Rosin Bag, 45 Micron - Pack of 10
Thumbnail 1
Triminator 5" x 6.5" Rosin Bags, 72u - 10 Pack
Triminator Long Skinny 9" x 2.5" Rosin Bags, 72u -10 Pack
-70%
Triminator Small 5.25" x 2.5" Rosin Bags, 72u - 10 Pack
Triminator 5" x 6.5" Rosin Bags, 36u - 10 Pack
Triminator Small 5.25" x 2.5" Rosin Bags, 36u - 10 Pack
-70%
Bubble Magic 12"x12" Extraction Mesh Screen, 150 Micron - Pack of 10