NetBow - Container Irrigation Ring
What Value Do I Get From NetBow?
  • Uniform growth
  • Optimal root zone development
  • Less diseases
  • Reduced labor
  • Better ROI (maximized profit)
NetBow Drip Ring being used in a line
Features & Benefits
  • Superior clog resistance with Netafim Typhoon emitter
  • 8 evenly spaced emitters for NetBow 10", and 4 evenly spaced emitters for NetBow 5" distributes water uniformly
  • Uniform surface wetting provides optimal rootzone development
  • Quick action installation - place ring in the container, then connect the pre-cut micro tubing
  • NetBow™ is patented by U.S. Design App. No. 29/709,373
  • Multiple connection options to hub drippers: PCJ , PC, or Uniram with Dr. Zip
NetBow being used with blueberrie plants
NetBow Drip Ring in soil
Optional Upgrade: Dr. Zip
A reliable dripline to micro-tube adapter for Uniram & NetBow applications.
  • Easy to install & connect to micro-tube/manifold
  • Flexible to wrap any pipe shape for a tight seal
  • Can be used to prevent draining along laterals
    • Note: unsuitable for Aries driplines with flow rates of ≥ 1.0 gph.
  • Chemical and UV resistant for extended durability
Specifications
  • Compatible with 2-15 Gallon 10-60L) containers
  • Diameter: 5",10" (120,250mm)
  • Flow Rate: 4-8 emitter outlets with flow of 0.53 GPH (2.0 l/h) each at 14.5 psi (1.0 bar)
  • Chemical and UV resistance for durability
  • Colored light gray for improved light reflection
  • Max. operating pressure for hub drippers - 58.0 psi (4.0 bars)
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Uniform growth
  • Less diseases
  • Reduced labor
Features & Benefits
NetBow Drip Ring in soil
Optional Upgrade: Dr. Zip
Specifications
  • Diameter: 5",10" (120,250mm)