  • 8 evenly spaced emitters for NetBow 10", and 4 evenly spaced emitters for NetBow 5" distributes water uniformly
  • Diameter: 5",10" (120,250mm)
  • Flow Rate: 4-8 emitter outlets with flow of 0.53 GPH (2.0 l/h) each at 14.5 psi (1.0 bar)
  • Chemical and UV resistance for durability
  • Colored light gray for improved light reflection
  • Max. operating pressure for hub drippers - 58.0 psi (4.0 bars)
  • Diameter: 5",10" (120,250mm)