Netafim Alex-Tronix Backflush Controller 4 Station 24VAC/12VDC/12VDCL (23AXF4ACDC-D)
2 / 4-8 Station F-Series Filter Backflush Controller
Product Overview and Features
  • Quick and easy programming.
  • Some controllers have counters and alarm settings.
  • Two Year Warranty
  • Resetable backwash count
  • Periodic, manual, or pressure differential actuated
  • Accurate timing
  • Output selectable to operate 24 VAC, 12 VDC, or 12 VDC latching solenoids
  • Pressure differential (PDMU) gauge included
  • 115 VAC Input (230 VAC option for 4-8 Station only), 50/60 Hz input available
2 Station Controller Features
  • 2 stations plus master valve
  • 230 VAC (optional)
  • Fixed PD delay
  • Resettable alarm
  • Plastic outdoor box
  • 2 Station Controller Electrical Specs
  • 115-230 VAC
  • 12-15 VDC
  • Output: 24 VAC or 12VDC
4 - 8 Station Controller Features
  • 4 or 8 stations plus master valve
  • Adjustable PD delay
  • Fixed alarm
  • Powder coated locking outdoor steel box
  • Swing out, plug in front panel
  • Adjustable pre-dwell
  • 4 - 8 Station Controller Options
  • Solar Panel, bracket, or battery for DCL models
  • 4 - 8 Station Controller Electrical Specs
  • 115-130 VAC
  • 12-15 VDC
  • 220-250 VAC (optional)
  • Output: 24 VAC or 12 VDC (with VDC latching)
2 Station Dimensions: 9.5 X 7.8 X 4.0 in
4-8 Station Dimensions: 8.0 X 7.5 X 5.0 in w/o PD
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Product Overview and Features
  • Quick and easy programming.
  • Two Year Warranty
  • Resetable backwash count
  • Accurate timing
2 Station Controller Features
  • 2 stations plus master valve
  • 230 VAC (optional)
  • Fixed PD delay
  • Resettable alarm
  • Plastic outdoor box
  • Output: 24 VAC or 12VDC
  • Adjustable PD delay
  • Fixed alarm
  • Adjustable pre-dwell
  • 220-250 VAC (optional)