Netafim Apollo Disc-Kleen Filter Battery, Twin, 3 Filters - 120 Mesh DC Solenoid (26ASK4PB3120DC)
APOLLO DISC-KLEEN AUTOMATIC FILTER
A HIGH PERFORMANCE, RELIABLE, COST-EFFECTIVE FILTRATION SOLUTION
This filter offers maximum performance for systems requiring filtration for large volumes of water. A longer filter element with larger discs produces a larger filtration area and only 30 psi is required for backflushing. Made from high-density synthetic materials, the Apollo filter is corrosion-proof not just corrosion-resistant. Available in 24VAC or 12VDC and multiple filter configurations for maximum system flexibility. Requires separate purchase of backflush controller.
SAVE MONEY BY REDUCING PUMP SIZE
Only 30 psi is required for backflushing reducing the need to oversize the pump for adequate flushing and it also reduces the need for a Pressure Sustaining Valve.
Applications
  • For well water containing light sand (<3 ppm) and other contaminants
  • Maximum operating pressure:
    • Standard model: 90 psi
    • High pressure model: 140 psi
  • Minimum pressure required for backflush: 30 psi downstream of filters during backflush
  • Maximum operating temperature: 158° F
  • Minimum allowable pH: 5
  • Minimum operating pressure for filtration: 20 psi
  • Backflush flow rate @ 35 psi: 190 GPM
  • Includes backflush controller
Description
Applications
  • Maximum operating pressure:
    • Standard model: 90 psi
    • High pressure model: 140 psi
  • Minimum allowable pH: 5