Netafim Apollo Disc-Kleen Filter Battery, Twin, 4 Filters - 120 Mesh AC Solenoid (26ASK4PB4120AC)
APOLLO DISC-KLEEN AUTOMATIC FILTER
A HIGH PERFORMANCE, RELIABLE, COST-EFFECTIVE FILTRATION SOLUTION
This filter offers maximum performance for systems requiring filtration for large volumes of water. A longer filter element with larger discs produces a larger filtration area and only 30 psi is required for backflushing. Made from high-density synthetic materials, the Apollo filter is corrosion-proof not just corrosion-resistant. Available in 24VAC or 12VDC and multiple filter configurations for maximum system flexibility. Requires separate purchase of backflush controller.
HOW AUTOMATIC DISC FILTER TECHNOLOGY WORKS
FILTRATION PROCESS
BACKFLUSH PROCESS
SAVE MONEY BY REDUCING FILTER SIZE
SAVE MONEY BY REDUCING PUMP SIZE
Only 30 psi is required for backflushing reducing the need to oversize the pump for adequate flushing and it also reduces the need for a Pressure Sustaining Valve.
SAVE TIME & MONEY WHEN MOVING
SAVE MONEY ON MAINTENANCE
Applications
  • For well water containing light sand (<3 ppm) and other contaminants
Specifications
  • 4″ drain manifold inlet - outlet connections: Grooved
  • Maximum operating pressure:
    • Standard model: 90 psi
    • High pressure model: 140 psi
  • Minimum pressure required for backflush: 30 psi downstream of filters during backflush
  • Maximum operating temperature: 158° F
  • Minimum allowable pH: 5
  • Minimum operating pressure for filtration: 20 psi
  • Backflush flow rate @ 35 psi: 190 GPM
  • Includes backflush controller
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
FILTRATION PROCESS
BACKFLUSH PROCESS
SAVE TIME & MONEY WHEN MOVING
SAVE MONEY ON MAINTENANCE
Applications
Specifications
  • Maximum operating pressure:
    • Standard model: 90 psi
    • High pressure model: 140 psi
  • Minimum allowable pH: 5