Netafim Compact LP Disc-Kleen Filter & Controller, 2 Inch, 140 Mesh, AC Solenoid (DFALP200-140AC)
2" Compact LP Disc-Kleen Filters
Automatic self-cleaning disc filter solution.
  • Proven Disc Technology Depth Filtration: Provides highly effective filtering.
  • Made of Non-Corrosive Materials: Prevents rusting and corrosion from chemicals and weather.
Product Advantages
  • Less Backflush Time Required: Optimizes irrigation with a more uniform application of water.
  • Includes Backflush Controller: AC model uses 110VAC power. DC model uses four D batteries.
  • *The Low Flow DCL models DO NOT come with Backflush Controller
Applications
  • Irrigation systems with a capacity of 1 to 80 GPM requiring clean water to operate emitters
  • For areas with and without electricity
  • When automation is desirable because manual cleaning is frequent and too cumbersome
  • For residential, commercial, industrial, parks, municipal and non-potable water sources
Specifications
  • Inlet: 2" male pipe threaded
  • Outlet: 2" female pipe threaded
  • Flush port: 2" female pipe threaded
  • Maximum operating pressure:
    • Standard and low flow models: 90 psi
    • High pressure model: 140 psi
  • Minimum pressure for backflush: 30 psi
  • Minimum flow for backflush:
    • Standard flow model: 35 GPM
    • Low flow model: 20 GPM
  • Minimum allowable pH: 5
  • Weight: 32 lbs.
Product Information
Shipping & Returns
Description
Product Advantages
Applications
Specifications
  • Inlet: 2" male pipe threaded
  • Maximum operating pressure:
    • High pressure model: 140 psi