Netafim Compact LP Disc-Kleen Filter & Controller, 2 Inch, 140 Mesh, DCL Solenoid (DFALP200-140DCL)
2" Compact LP Disc-Kleen Filters
  • Includes Backflush Controller: AC model uses 110VAC power. DC model uses four D batteries.
Specifications
  • Inlet: 2" male pipe threaded
  • Outlet: 2" female pipe threaded
  • Flush port: 2" female pipe threaded
  • Maximum operating pressure:
    • Standard and low flow models: 90 psi
    • High pressure model: 140 psi
  • Minimum pressure for backflush: 30 psi
  • Weight: 32 lbs.
Description
Specifications
  • Inlet: 2" male pipe threaded
  • Maximum operating pressure:
    • High pressure model: 140 psi