Netafim FlexNet Pipe, 2 Inch, 36 Inch Spacing, 328 Feet (05FX02PIPE50-36)
Specifications
  • Sizes: 2", 3", 4", 6" and 8"
  • Outlet Spacing: 30", 36", 40", 60", 72" or 80"
  • Outlets: Integral Welded 1/2" Female Threaded
  • Coil Length: 328’ (100 meters)
  • FlexNet Material: 100% Recyclable Polypropylene, UV and Chemical Resistant
  • Maximum Recommended Working Pressure:
    • 2" – 36.2 psi
    • 3" – 29 psi
    • 4" – 25 psi
    • 6" – 20 psi
    • 8" – 14.5 psi
Specifications
  • Sizes: 2", 3", 4", 6" and 8"
    • 2" – 36.2 psi
    • 3" – 29 psi
    • 4" – 25 psi
    • 6" – 20 psi
    • 8" – 14.5 psi