Netafim FlexNet Pipe, 8 Inch, 30 Inch Spacing, 328 Feet (05FX08PIPE50-30)
Simple, Flexible and Light-Weight for Maximum Portability
Applications:
  • Agricultural, Horticultural, and Mining
  • Used for transfer, distribution and manifold pipe
  • Subsurface and surface installations
  • Use with Thinwall or Heavywall driplines
Features & Benefits
FlexNet can be used on-surface or subsurface and requires no specialized tools for installation.
  • Agro-Machinery Friendly
  • When not pressurized, it’s so durable it can be stepped on or driven over
  • Low Expansion Rate
  • Pipe lays flat, has zero axial elongation and will not tangle or bend
  • Faster layout and retrieval reduces material & labor costs
  • Increases irrigation efficiency by eliminating, ensuring uniformity and yield.
  • Versatile and durable to withstand the most stringent climatic and environmental conditions.
Specifications
  • Sizes: 2", 3", 4", 6" and 8"
  • Outlet Spacing: 30", 36", 40", 60", 72" or 80"
  • Outlets: Integral Welded 1/2" Female Threaded
  • Coil Length: 328’ (100 meters)
  • FlexNet Material: 100% Recyclable Polypropylene, UV and Chemical Resistant
  • Maximum Recommended Working Pressure:
    • 2" – 36.2 psi
    • 3" – 29 psi
    • 4" – 25 psi
    • 6" – 20 psi
    • 8" – 14.5 psi
Product Information
Shipping & Returns
Description
Applications:
Features & Benefits
  • Agro-Machinery Friendly
  • Low Expansion Rate
Specifications
  • Sizes: 2", 3", 4", 6" and 8"
    • 2" – 36.2 psi
    • 3" – 29 psi
    • 4" – 25 psi
    • 6" – 20 psi
    • 8" – 14.5 psi