Netafim IRT Water Meter, 4 Inch, Reed Switch, 10 Gallon/Pulse (36IRT4R10G)
Netafim IRT Series Water Meters
Product Advantages
  • Ideal for moderate to dirty water conditions.
  • Bearings are constantly flushed during operation to eliminate deposits of solids.
  • Registers are stainless steel encapsulated and guaranteed not to accumulate moisture or fog.
  • Simple maintenance with field replaceable calibrated measuring unit
  • Wide selection of register options
Applications
  • For main supply lines in agriculture applications
Specifications
  • Sizes: 3", 4", 6", 8" and 10"
  • Maximum Working Pressure: 230 psi
  • Maximum Liquid Temperature: 140° F
  • Body Material: Cast Iron with Polyester Coating
  • Connections: Flange
  • Register Options: Reed Switch or ER Digital
  • Reed Switch Register Pulse Outputs:
    10, 100, 32.6 or 325.9
  • ER Digital Register Pulse Outputs:
    Gallons - .1, 1, 10, 100, 1000
    Acre Feet - .0001, .001, .01, .1
  • Straight Pipe Installation Requirement:
    10 x D upstream and 5 x D downstream
    (D = meter size)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Product Advantages
Applications
Specifications