Netafim Manual Disc Filter, 1.5 Inch, 140 Mesh (DF150-140)
Applications
  • Residential
  • Commercial
  • Municipal
  • Institutional
Features & Benefits
  • 100% Thermoplastic Discs: Corrosion resistant. Disc screens prevent elements from collapsing.
  • Replacement Filter Rings Available: Color-coded for easy mesh identification.
  • Extra Large Filtration Capacity: Requires less cleaning.
Disc Filter Technology
How It Works
Specifications
  • Max Pressure:
    • ¾", 1", 1½": 140 psi
    • 2” Dual Lite: 115 psi
    • 2” Dual HP: 174 psi
  • Flow Range:
    • ¾" - 1 to 17 GPM
    • 1" - 5 to 26 GPM
    • 1½" - 10 to 35 GPM
    • 1½" Long - 10 to 52 GPM
    • 2” Dual Lite - 40 to 110 GPM
    • 2” Dual HP - 40 to 120 GPM
  • Materials:
    • Filter body and cover: reinforced polyamide
    • Disc rings: polypropylene
    • O-Rings: EPDM rubber
    • Clamps: stainless steel
Product Information
Shipping & Returns
Description
Applications
  • Residential
  • Commercial
  • Municipal
  • Institutional
Features & Benefits
Disc Filter Technology
How It Works
Specifications
  • Max Pressure:
    • ¾", 1", 1½": 140 psi
    • 2” Dual Lite: 115 psi
    • 2” Dual HP: 174 psi
  • Flow Range:
    • ¾" - 1 to 17 GPM
    • 1" - 5 to 26 GPM
    • 1½" - 10 to 35 GPM
    • 1½" Long - 10 to 52 GPM
    • 2” Dual Lite - 40 to 110 GPM
    • 2” Dual HP - 40 to 120 GPM