Netafim Pressure Regulator, 1.5 Inch - 12 psi (32PRV1.5-12V2K)
Netafim Pressure Regulator
APPLICATIONS
  • All irrigation systems
SPECIFICATIONS
  • 3/4" Low Flow model: 0.25 to 4.4 GPM
  • 3/4” High Flow model: 4.5 to 17.6 GPM
  • 1 1/2“ model: 11 to 35 GPM
  • Other models available up to 175 GPM
  • Maximum operating pressure: 145 psi
FEATURES & BENEFITS
EASY INLINE ASSEMBLY
3/4” low flow model - female inlet/outlet. 3/4” high flow model - female inlet and male outlet.
SEALED REGULATING MODULE
Available on 3/4“ high flow and 1 1/2” pressure regulators
BUILT-IN INDICATOR ON ¾” HIGH FLOW AND LARGER MODELS
Indicates when proper outlet pressure is achieved.
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Netafim Pressure Regulator
APPLICATIONS
  • All irrigation systems
SPECIFICATIONS
  • 1 1/2“ model: 11 to 35 GPM