Netafim Series 80 Globe Control Valve, 3/4 Inch, 24VAC (61ET75TT-E24VAC)
Netafim Series 80 Nylon Control 2-Way Valve
Lower Friction = Improved Performance
Product Advantages
    2-Wire System Compatibility: Works with all major manufacturer 2-Wire control systems.
  • Flow control stem allows manual control from full closure up to maximum capacity
  • Suitable for dirty water applications with clog-free labyrinth inlet for command water.
  • Quick reaction to opening and closing and a drip-tight seal for accurate irrigation.
  • Available in multiple body configurations and control functions.
  • Very low friction loss allows valve use with a wider range of flows.
  • Durable, corrosion resistant materials for long life.
Applications
  • Residential or commercial landscape irrigation applications
  • For mild corrosive and mild acidity levels in the water
  • For remote control, master valve, automated operations
Specifications
  • Recommended flow range:
    • 3/4” – 0.01 to 26 GPM
    • 1” – 0.01 to 44 GPM
    • 1 1/2” – 0.25 to 110 GPM
    • 2“ – 0.25 to 176 GPM
  • Minimum operating pressure: 7 psi
  • Maximum operating pressure: 150 psi
  • Water temperature: up to 140° F
  • Improved manual selector and encapsulated solenoid available on 3/4” and 1“ models only
  • 24VAC solenoid standard +/- 10% voltage
  • Solenoid inrush current: 0.220A
  • Solenoid holding current: 0.095A
  • Optional Solenoids: 24VDC, 12VDC, 12VDC-latching and 120VAC
  • Integral stainless steel EasyClean® filter for 1.5” and 2” models only
  • Adjustable pressure regulator option available: 1.5″ and 2″ model
    • Normally Closed Option: 3/4″ – 2″
    • Normally Open Option: 1 1/2″ – 2″
Product Information
Shipping & Returns
Description
Product Advantages
Applications
Specifications
  • Recommended flow range:
    • 3/4” – 0.01 to 26 GPM
    • 1” – 0.01 to 44 GPM
    • 1 1/2” – 0.25 to 110 GPM
    • 2“ – 0.25 to 176 GPM