Netafim Space-It SLX Drip Tape, .638 Inch Diameter, 8mm, 12 Inch Spacing, 0.2 GPH - 9000 Foot Coil (06SLX8638.2DM-12)
Space-It™ Dripline:A Labor Saving Drip System for Watering Potted Plants
Save Up To 20% on Installation Labor Costs
Each Dripper is Visibly Marked
  • Save Time During and After Installation
  • Reduces Crop Loss
Injection Molded Drippers
  • Consistent Dripper Performance
Reliable, Quality Components for Your Pot Watering Operation
Flexible Dripper Spacing
Netafim USA offers a selection of dripper spacing options to fit your needs. Space-It™ Dripline’s standard dripper spacings include 12”, 14”, 16”, 18”, 20” and 24”.
  • Choose Your Dripper Spacing
    Rather than choosing a pot spacing to match the spacing of the drippers, Netafim Space-It Dripline lets you choose a dripper spacing that matches your needs for pot spacing. Drip lines (tapes) offered by other manufacturers are for Agricultural applications and often only come in 4” dripper spacing increments. If you wanted 14” pot spacing, but were limited to 16” by the tape you were using, you would have wasted 30% of your growing area. Space-It Dripline is available with the most common dripper spacings for potted plants - dripper spacings to fit your needs.
Netafim Supplies ‘Systems’
  • Compatible, Quality Components
Space-It™ Dripline General Layout Guidelines
  • Water is supplied to the driplines from a supply header or submain.
Supply Header Connections
  • Polyethylene Pipe
  • PVC Pipe
    PVC pipe is used as the supply header for the Space-It Dripline system in Figure 2 (From PDF.
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Each Dripper is Visibly Marked
  • Reduces Crop Loss
Injection Molded Drippers
Flexible Dripper Spacing
  • Choose Your Dripper Spacing