Netafim Space-It SLX Drip Tape, .638 Inch Diameter, 8mm, 24 Inch Spacing, 0.4 GPH - 9000 Foot Coil (06SLX8638.4DM-24)
Space-It™ Dripline:A Labor Saving Drip System for Watering Potted Plants
Save Up To 20% on Installation Labor Costs
Flexible Dripper Spacing
Netafim USA offers a selection of dripper spacing options to fit your needs. Space-It™ Dripline’s standard dripper spacings include 12”, 14”, 16”, 18”, 20” and 24”.
  • Choose Your Dripper Spacing
    Rather than choosing a pot spacing to match the spacing of the drippers, Netafim Space-It Dripline lets you choose a dripper spacing that matches your needs for pot spacing. Drip lines (tapes) offered by other manufacturers are for Agricultural applications and often only come in 4” dripper spacing increments. If you wanted 14” pot spacing, but were limited to 16” by the tape you were using, you would have wasted 30% of your growing area. Space-It Dripline is available with the most common dripper spacings for potted plants - dripper spacings to fit your needs.
Flexible Dripper Spacing
  • Choose Your Dripper Spacing